Как може да се лиши наследник от наследство

Как може да се лиши наследник от наследство

В Закона за наследството (ЗН) за изрично определени наследниците, които задължително получават част от наследството на наследодателя – това са т. нар. наследници по закон. Нерядко обаче в живота се случва така, че някой от потенциалните наследници има отношение, което не само че не показва уважение към наследодателя, но е и недостойно спрямо него. Какво казва законът по този въпрос?

Възможно ли е да се лиши наследник от наследство

Да започнем с едно важно уточнение – в ЗН няма разпоредба, която да говори конкретно за „лишаване от наследство“, споделят експертите от Rastashki.com и това е понятие е по-скоро условно и произтичащо не от правото, а от практическите житейски обстоятелства.

Има няколко начина обаче, чрез които може да се достигне до отнемане на възможността за наследяване по отношение на конкретен наследник – собствен отказ от наследство, установяване на недостойнство, възмездно прехвърляне на бъдещо наследствено имущество приживе.

Тъй като при самоволен отказ от наследство самият наследник решава да се лиши от правата (и задълженията), които би получил чрез наследяването, считаме, че този въпрос не интересува толкова аудиторията, затова ще преминем към разглеждане на основните аспекти на втората хипотеза.

Лишаване на наследник от наследство поради недостойнство

Важно е да се изясни, че самият наследодател в тази хипотеза няма право докато е жив да извърши някакви действия, чрез които да посочи недостойнството на конкретен наследник по закон и така за в бъдеще да го лиши от наследствените части, които му се полагат съгласно ЗН.

Институтът е уреден в разпоредбите на чл. 3 и чл. 4 от ЗН. За недостоен да наследи се счита наследникът, който е извършил някое от изрично изброените деяния в т. а, б и в на чл. 3.

Тук говорим за тежки хипотези като убийство или опит за убийство на наследодателя или съпруга/детето му, набеждаване в конкретни престъпления или отрицателно въздействие върху наследодателя с оглед завещанието, както и други накърняващи завещанието действия, включително и използване на неистинско завещание.

Недостойнството се установява по съдебен ред като исковата молба се подава от другите наследници, информира Rastashki.com. Ако съдът счете, че е налице някоя от изброените хипотези следва на практика лишаване от правото за наследяване.

Има ли друг начин за лишаване от наследство

Противно на представите на много хора, завещанието не е начин за лишаване от наследство. В ЗН са определени т. нар. „запазени части“, които наследниците по закон притежават и не може да се накърняват чрез завещание. Ако се завещае дори част от тях, наследникът със запазена част има право на иск срещу наследника по завещание, при уважаването на който правата на последния се намаляват до възстановяване на запазената част.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.