Озеленяване: История на парковете

Озеленяване: История на парковете

Днес, популярното озеленяване със сигурност има своята история. От Унигардън озеленяване сме подготвили малко предистория по темата, която се надяваме да ви е интересна и да научите нещо повече за историята на самото озеленяване в обществен аспект в лицето на парковете.

С връщането към древността и дефиницията за обществен „градски“ парк, можем да сложим следния етикет: Градски парк могат да бъдат, всички зелени площи в границата на полиса, използвани за отглеждане на добитък и градинарство с места за отдих служещи за обществено ползване.

Изразът “обществен парк” датира още в началото на 19 в. и е свързан с движението за обществено здраве и отдих в градска среда. В тези години се вярвало, че гражданите с инфекциозни заболявания, разхождащи се в парковете, могат да предотвратят болестите чрез предоставяне на по-чист въздух в градовете. Поради тези факти, както и бързото разрастване на мегаполисите във времената на индустриализация е довела до изграждане на зелени пространства за обществено ползване, а именно обществения парк. С озеленяването на зелените площи, предоставени от обществения орган се създава нова градска култура, използваща паркове за социални контакти и отдих в забързания град, предвестяващ модерната епоха, която познаваме днес.

Грешката за общественото здраве е имала лош ефект в историята на планиране и проектиране на обществените (градските) паркове. Необходимостта за безопасност и защита на гражданите в парковете, довежда до появата на правила и нормативните изисквания за ландшафтно проектиране и озеленяване на паркови пространства. Инвестирането на средства в озеленяването за планираната зелената система на града, е индекс за развитие на мегаполиса и обществената култура на гражданите. С нарастването на нуждите у съвременния човек, пропорционално нарастват и изискванията за ландшафтно проектиране и планиране на зелените площи.

Престижът на мега-градовете днес е съсредоточен в лансирането на зелената паркова система и иновативното екологично мислене, обвързани с инфраструктурата на полиса. За справка на читателите, ще отбележа, че един от най-известните градове на света за последните два века е Ню Йорк (New York) и той е известен именно с парка си „Сентръл парк“ (Central Park). Престижът на парка е донесъл неизмерими финансови приходи на града от туристи идващи от всички краища на земята. Паркът се е превърнал в еталон на модерния градски човек търсещ социална среда и красота от озеленяване и зеленина в обществени мащаби.

Ако се върнем във времето назад и отидем във Версай, ще разберем, че проектирането и планирането на паркове се е превърнало в изкуство, а ладшафтния архитект Андре Ле Нотр (André Le Nôtre) е приел статута на велик архитект. Паркът с 55 изящни басейна и декоративни фонтана, приблизително 400 скулптури и 42 км. алейна паркова мрежа е вписан в списъка за историческо наследство на Юнеско  през 1979 г.
Японската култура и дух е повлияла на тамошните ландшафтни архитекти при озеленяване да създадат невероятната парк-градина „Градината „Рюанджи” в „Храма на спокойния дракон” в гр. Киото. Най-изумителното на градината е, че позицията на 15-те камъка повтарят очертанията на близката планина. Философията, оставена в изграждането на парка кара посетителите да почувстват силата на могъщ дух-дърво.

Във всички краища на света, изграждането на парк в градската среда е повлияно от нашият дух на новаторска мисъл и социална философия. Паркът и неговото озеленяване ни носи удовлетворение и наслада на обществен комфорт, той е място за личностна изява и кът, до който можем да се докоснем с природата.

Ако имате нужда от озеленяване в София, можете да се обърнете към Унигардън за безплатна консултация и цени на озеленяване на телефон 0878 571 924.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.