Как се прави почистване на септични ями

Как се прави почистване на септични ями

Комфортните условия на живот в самостоятелните частни жилища се налага да си ги създаваме със собствени сили. И едно от тези условия се явява наличието на самостоятелна канализация.

Канализациите не могат да работят без регламентирано почистване на септичните ями. Ако не се изчерпва цялото съдържание, то най-малко утайката на дъното.

Съществуват различни видове за почистване на септичните ями и от това се изменят и условията на тяхната експлоатация.

Самостоятелна канализационна система – на сегашния етап голяма част от оборудването е промишлено произведено. Обикновено се състои от резервоар за съхранение и помпа, но може да се доокомплектова и с други прибори.

Най-обикновените септични ями представляват резервоар, в който се събират отпадъчните води.

Те имат различен обем и от това зависи колко често ще се налага изпомпването. По сложните модели септични ями се състоят от резервоар, разделен на две или три отделения. В тях протичат утаяване и почистване на отпадъчните води. В първото отделение остават най-едрите фракции, а в другите две се извършва доизчистване на течния компонент. Обикновено такъв вариант на оборудване изисква филтрационно поле, където да се изчисти частично почистената вода. Изпомпването на първото отделение, където се натрупва утайката, се извършва най-малко веднъж в годината.

Монтирането на самостоятелната канализационна система и нейната експлоатация са невъзможни без рецеклиране на отпадъците и поддържане на оборудването в добро състояние.

Съществуват три основни метода за почистване на септичните ями:

  • С прилагане на специална техника
  • Самостоятелно
  • С помощта на биологични препарати

Почистването на септични ями чрез използване на специализирана техника е много прилаган метод, поради високата ефективност и е най-удобен за извършване на почистването. Препоръчва се да се прави веднъж в годината. То зависи от различни фактори – като модела на септичната яма, броя на членовете в семейството, периода на обитаване на жилището.

Изборът на техниката за почистване на септичните ями се извършва в съответствие с техния обем.

Специализираните машини са снабдени с голямо мощно оборудване и могат да изпомпват отпадъците от дълбочина до 8 метра, а самата машина може да се намира на 40 метра от септичната яма. Обемът на тези машини е различен  и може да достигне до 30 куб. м. Те могат и да промиват канализационните тръби с вода, подавана под високо налягане.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.