Какво се случва без услугите на професионалният домоуправител

Какво се крие зад входната врата на нашата кооперация? Какви проблеми има всеки жилищен вход и собствениците на имоти в него? Отговорът е кратък – много.

Една от първите спънки в провеждането на добър междусъседски диалог бе поставянето на срок 1 ноември 2009г. Това беше крайният срок, според Закона за управление на етажната собственост, когато всеки живущ в дадена жилищна сграда трябваше да се впише в книгата на собствениците. Но по стар модел, това нито се случи в срок, нито имаше логично обяснение защо. В една толкова проста ситуация като тази, ако се беше намесила услугата на професионалният домоуправител нещата щяха да стоят доста по-различно.

Професионалният домоуправител е фирма, която предлага ясни и светли условия на работа. В лицето на упълномощен служител – персонален домоуправител на конкретна сграда, живущите в нея, получават много повече от организатор, те получават партньор и застъпник пред закона.

Добрият професионален домоуправител разяснява и дава нагледен пример чрез изготвянето и воденето на документация, за това какво е нужно и какво се изисква според приетите нормативни уредби. В по-горе описаният случай се получава разминаване на информацията – граждани споделят, че не желаят да вписват лични и конфиденциални данни в книгата, но парадокса е в това, че те не се изискват от тях. Професионалният домоуправител е на ясно с това и в кооперациите, които се възползват от неговите услуги, процента на неспазили срока за вписване е почти нула.

В днешно време много от съкооператорите, коментират невъзможността да се справят с работата на домоуправител. Изпадат в неловки ситуации, когато ротационният принцип избере именно тях, за домоуправител в следващата година. Изхода е един – наемане на професионален домоуправител. Никой не може на сила да бъде ангажиран със събирането на задълженията по входа, ремонтната дейност или спешно възникналите аварии. В крайна сметка, всяко домакинство едва успява да се пребори със собственото си натоварено ежедневие, какво остава и със задачата на управлява цели двадесет апартамента например.

В голям процент, там където все още не са потърсили услугите на професионален домоуправител нещата стоят така: с длъжността се нагърбва възрастен, не работещ съсед, който не може да бъде в час с всички новости, които закона изисква и най-малкото да се разчита на това, че тълкованието му ще бъде релевантно. По тази причина историята завършва с предаване на щафетата на млад домоуправител, който не намира сили и време за проблемите на входа. На практика получава се затворен кръг.

В идеалният вариант с общо мнозинство се избира фирма предлагаща услугите на професионален домоуправител и така всичко си идва по местата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.