Как и защо ми се наложи монтаж на битумни керемиди?

Как и защо ми се наложи монтаж на битумни керемиди?

Колко скъпа може да се окаже поддръжката на един керемиден покрив?

Както повечето българи и аз бях горд собственик на класически керемиден покрив. Не знам защо използвам израза ‘’горд’’, след като в това да се катериш постоянно по него и да отстраняваш някакви дребни (и не само дребни) повреди няма нищо, с което да се гордееш, освен факта, че си негов собственик. Да, покривът е само твой, което означава и твоя грижа, отговорност и не малък разход.

Използвам минало време, защото вече не съм собственик на керемиден покрив. Как се стигна до промяната? Нека ви разкажа своите премеждия, за да разберете…

Постоянни течове

Предимството да живееш в близост до огромни, вековни дървета е безспорно. Те заглушават градския шум, намаляват нивото на прах и вредни изпарения от автомобилите и правят чудесна сянка през горещите летни месеци. Дотук с положителните страни на съжителството с многовековни дървета. Както всяко нещо в живота и този лукс влече със себе си не малко недостатъци, а както се оказа в моя случай – клоните на дърветата постоянно чупеха керемидите на покрива на моята къща.

Вероятно знаете как при силен вятър клоните на едно дърво се поклащат, удрят с огромна сила всичко, което се намира наблизо, а не рядко някои по-сухи клони се чупят и могат да предизвикат много по-сериозни проблеми. Тъй като дърветата се намират извън моя имоти са общинска собственост, това означава, че аз нямам право да отрежа клоните, които ми създават проблеми. Право има само общината, но тя пък няма никакво желание да го направи.

В резултат на всичко това се оказа, че аз трябва постоянно да подменям счупените от удрящите се клони керамични керемиди, защото всеки проливен дъжд ми подсказваше, че такива има и то не малко. Като оставим настрана финансовия въпрос, който съвсем не е за подценяване, при така създалата се ситуация се оказа, че аз трябва да си стоя постоянно на покрива, за да сменям цигли, да подмазвам капаци, да чистя улуците от листа и клони, а не рядко и да ги захващам наново, защото клоните успяваха да ги откъснат на някои места, въпрки здравите скоби, с които бяха хванати за стената.

Тази ситуация трябваше да се промени и след като не можех да накарам властите да направят нещо по въпроса се наложи да се оправям сам, като направя покрива по-устойчив на постоянните атаки на, намиращите се в близост дърветата. Стана ясно, че обикновените керемиди не са опция и покривът трябва да се промени изцяло. Започнах да търся алтернативи и единствен избор се оказаха ламаринените плоскости и битумните керемиди. Спрях се на битума, въпреки че беше значително по-скъп. Защо избрах точно поставяне и монтаж на битумни керемиди на покрива? Ще ви разкажа…

Предимството на битумните керемиди

Докато търсех адекватна алтернатива на керемидите се запознах с голяма част от свойствата и качествата на различните покривни покрития. Щом стигнах до битумните керемиди бях приятно изненадан, че те нямат почти никакъв недостатък, освен по-високата цена и различния принцип на монтиране. Оказа се, че трябва да променя цялата носеща конструкция, за да ги поставя, но пък това щеше да ме спаси от ремонти и поддръжка за много дълъг период от време.

Битумните керемиди се монтират по специфичен начин, но след като бях взел твърдото решение да заменя изцяло покривната настилка, трябваше да се запозная на теория и практика с операция: ‘’Монтаж на битумни керемиди’’.

Монтаж на битумни керемиди – една трудоемка и отговорна операция

След като материалите бяха закупени, бригадата от верни приятели с обширни познания и умения – събрана, а времето обещаваше да се задържи сухо през цялата следваща седмица, настъпи моментът, в който офанзивата по покривния ремонт трябваше да започне. Първата стъпка беше разпокриване на целия покрив. След като керемидите бяха свалени се наложи да подменим няколко изгнили трегера и други части от дървената конструкция, за да осигурим максимална стабилност на новия покрив и да избегнем нуждата от нови ремонти.

Новата конструкция трябваше да се покрие с плътна дъсчена обшивка, върху която щяха да се наковат листовете с битумни керемиди. Това включваше разкрояване, отмерване, изрязване и наковаване на летвите и се оказа най-бавният процес в цялата операция. Отне ни около три дни, докато изградим плътна, нивелирана и гладка основа, но след това всичко ставаше много по-лесно и бързо.

По съвет на специализирана в покривните ремонти строителна фирма, върху дъсчената обшивка положихме хидроизолационна мембрана, която щеше да служи и като топло изолация. Тъй като таванското помещение се използва, като мансарда, в която понякога отсядат наши гостуващи приятели, искахме да им осигурим нормални температури през лятото и през зимата. В летните горещини мансардата беше практически необитаема, защото жегата беше нетърпима, а с помощта на изолацията това щеше да се промени.

След като залепихме изолиращата мембрана, пристъпихме към монтажа на битумните керемиди. Наковаването ставаше бързо, тъй като всеки отделен лист имаше самозалепваща се лента, която улесняваше захващането към основата. Трябваше да започнем от основата (полите) на покрива и полека да вървим към върха. Покривът на нашата къща за щастие не е много стръмен и разчупен, което улесняваше много работния процес, но се оказа, че именно битумните керемиди са най-подходящи за много стръмни и сложни, като геометрия покриви, защото не изискват никаква поддръжка и ремонти впоследствие.

При монтирането (наковаването) на битумните керемиди трябваше да оформим отдушници, за да избегнем образуването на конденз и да обособим капандура, през която да се може да се излиза върху покрива в случай на нужда. Удобството на керемидения покрив е в това, че конструкцията позволява с махането на няколко керемиди да се озовеш отгоре, но при плътната дъсчена основа това нямаше как да се случи – капандурата беше задължителна.

След като монтирахме битумните плочи, върху билата отново трябваше да поставим капаци, изработени от същия материал – няколко слоя битум, армираща основа, минерална и пясъчна посипка. Трябва да призная, че покривът стана не само непробиваем, но и много по-приятен – чисто естетически. Здравината и еластичността на битумните керемиди ми гарантират, че вече няма да виждам ужасните мокри петна по тавана при всеки проливен дъжд и най-вече – няма да се налага да се качвам на покрива в следващите поне 50 години.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.